Aloes na skórę i włosy – czy faktycznie działa cuda?

portret-mlodej-pieknej-brunetki-ze-zwiazanymi-wlosami-pol-twarzy-zasloniete-przez-duzy-lisc-aloesu-idealna-cera-i-cialo-odsloniete-ramiona

Aloes na skórę i włosy był stosowany już od wieków. Nikt nie poddaje w wątpliwość jego właściwości. Kiedy zauważysz butelkę żelu Aloe Vera, prawdopodobnie Twoje pierwsze skojarzenie to naturalne lekarstwo na poparzenia słoneczne. Aloes to składnik, który zdobył rzeszę zwolenników w dziedzinie pielęgnacji skóry i jest często uważany za niezbędny w pielęgnacji skóry. Jego potencjalne właściwości lecznicze i wiele wieków stosowania w różnych kulturach sprawiły, że jest on reklamowany jako cudowny środek na różne dolegliwości skórne, od trądziku po zmarszczki. Oprócz tego roślinie tej przypisuje się liczne właściwości zdrowotne w tym: działanie przeciwzapalne, oczyszczanie organizmu, wspomagające gojenie ran, odżywcze, działanie antyoksydacyjne i stymulujące układ immunologiczny. Ale czy wszystkie jego korzyści są prawdziwe? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i przejrzeć badania naukowe! Zanim zastąpisz swoje produkty do pielęgnacji skóry butelką aloesu, przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak faktycznie działa aloes na skórę i włosy. Nie przegap tej okazji do poznania prawdy o aloesie!

Aloes – 5000 lat historii i wielu korzyści dla skóry

Roślina Aloe Vera jest popularna w dzisiejszej pielęgnacji skóry, ale faktem jest, że jej stosowanie sięga 5000 lat wstecz w starożytnym Egipcie. Rzymianie, podczas panowania cesarza Nerona, również doceniali właściwości lecznicze aloesu. Pedanius Dioscorides, grecki lekarz armii rzymskiej, napisał o użyciu roślin jako farmaceutyków i zwrócił uwagę na zastosowanie aloesu w leczeniu różnych chorób skóry. Z kolei Egipcjanie traktowali aloes jako element upiększający, podczas gdy Chińczycy już w czasach Marco Polo wykorzystywali go do celów leczniczych.

aloes-aloe-vera-roslina-lecznicza-i-kosmetyczna-galazka-aloesu-na-zielonym-tle

Aloes był uważany w Chinach za „metodę harmonii”, a w Japonii nazywano go „rośliną królewską”. Japończycy stosowali płyn z aloesu jako eliksir, a samurajowie jako środek łagodzący ból. Krzysztof Kolumb, odkrywając nowy świat, hodował aloes na swoich statkach jako miksturę leczniczą dla najemników. W XVI wieku Hiszpańscy jezuici i różne plemiona obu Ameryk wykorzystywały tą roślinę do leczenia różnych schorzeń. Aloes był jedną z 16 „świętych roślin” czczonych przez rdzennych mieszkańców tych kontynentów, którzy nadawali mu status podobny do złota.

Co to jest aloes?

Aloes to roślina o wyjątkowych właściwościach leczniczych, której liście zawierają soczysty żel o wysokiej zawartości składników odżywczych. Ten leczniczy żel można wykorzystać jako sok z aloesu, który jest często używany w kosmetyce i medycynie. Aloes można uprawiać w doniczce i czasami kwitnie z pięknym kwiatem. Ma zdolność zatrzymywania wody w środku, co pozwala mu wytrzymać nawet najgorętszy i najbardziej suchy klimat. Wśród jego właściwości wymienia się działanie: przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające i gojące. Ponadto doskonale nawilża skórę i zapobiega jej starzeniu. Aloes to z pewnością jeden z najbardziej powszechnych i cenionych składników w produktach pielęgnacyjnych. Aloe Vera to najczęściej używana odmiana tej rośliny. Chociaż naukowe dowody na korzystne działanie aloesu na skórę są ograniczone, wiele osób uważa go za niezastąpiony składnik pielęgnacyjny czy element dbania o zdrowie. Aloes może występować w postaci płynu lub żelu i można go znaleźć w produktach takich jak kremy, środki nawilżające, żele, maski i suplementy do picia.

przeciety-lisc-aloesu-z-ktorego-skapuje-kropla-zel-na-jasnozielonym-tle

Co zawiera aloes?

Liście rośliny aloesu składają się z trzech warstw: wewnętrznego żelu lub śluzu (z którego 99,5% stanowi woda), środkowej warstwy i skórki. Jak więc aloes zyskał reputację cudownego składnika lekarskiego i kosmetycznego? Prawdopodobnie ma to związek z faktem, że pozostałe 0,5% żelu składa się z szerokiej gamy chemikaliów. Aloes jest bogaty w witaminy, aminokwasy, polisacharydy i fitosterole. Zawiera także witaminy A, C, D, E i minerały, takie jak potas i magnez, co czyni go bogatym i wielofunkcyjnym źródłem składników odżywczych. To wszystko razem sprawia, że aloes jest popularnym wyborem nie tylko w produktach do pielęgnacji skóry ale także leczniczych suplementach. Forever Aloe Vera Gel jest popularnym wyborem wśród osób, które chcą uzupełnić swoją dietę o dodatkowe składniki odżywcze. Aloes jest bardzo powszechnym składnikiem do stosowania na skórę i włosy.

aloes-na-skore-i-wlosy-wykaz-skladnikow-aktywnych-ktore-zawiera-aloes-tekst-na-tle-zielonej-kompozycji-lisc-aloesu-i-kropla-zelu

Jakie właściwości ma aloes

Nie ma wystarczających dowodów medycznych, by potwierdzić wiele właściwości, które przypisuje się aloesowi jeśli chodzi o jego wpływ na skórę. Eksperci z zakresu dermatologii wskazują, że jeśli chodzi o rzeczywiste właściwości kosmetyczne, aloes ma dwie główne funkcje: łagodzenie i nawilżanie skóry. I choć istnieje wiele zastosowań tej rośliny, takich jak maseczki na twarz i produkty kojące, to nie jest ona lepsza od innych popularnych składników, takich jak witamina C czy niacynamid. Bez wątpienia aloes jest bezpiecznym i skutecznym środkiem do nawilżania i działania przeciwzapalnego, jednak nie można go traktować jako panaceum na wszystkie problemy skórne. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak działa aloes na skórę i jak na nią wpływa by mieć pełen obraz jego możliwości.

Aloes na skórę i włosy – potwierdzone właściwości

aloes-na-skore-i-wlosy-szklana-pipetka-aplikator-zanurzona-w-plynie-kawalki-lisci-aloesu-zielone-tlo

  • Aloe vera to naturalny środek nawilżający

Jak wspomniałam, żel z aloesu to w 95% woda. To sprawia, że ​​jest to świetna naturalna opcja nawilżania. Może pomóc ukoić suchą skórę i uczynić ją bardziej elastyczną. Ponadto żel jest łatwo wchłaniany, dzięki czemu nie pozostawia nieprzyjemnej, tłustej warstwy. Niektóre publikacje w sieci podają, że aloes jest bardzo dobrym środkiem nawilżającym w leczeniu egzemy czy łuszczycy. Lekarze dermatolodzy są jednak zdania, że aloes może zapewnić efekt nawilżający ale nie leczniczy.

portret-mlodej-atrakcyjnej-brunetki-odwrocona-plecami-trzyma-kwiat-monstery-mokre-wlosy-i-cialo-odsloniete-ramiona

  • Łagodzi oparzenia słoneczne

Aloes to roślina, która może pomóc w łagodzeniu oparzeń słonecznych dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ponadto zawiera cukry, które są kluczowe dla syntezy kolagenu i ułatwiają gojenie się ran. Jednym z tych cukrów jest acemannan, który pomaga również utrzymać wilgoć w skórze, lecząc suchość często towarzyszącą nadmiernemu nasłonecznieniu. Aloes działa chłodząco, kojąco i nawilżająco, co jest bardzo ważne w przypadku oparzeń słonecznych. Pomaga także złagodzić ból i dyskomfort związany z nadmierną ekspozycją na słońce. Ekstrakt z aloesu tworzy barierę dla skóry, jednocześnie ją chłodząc i nawilżając. Dodatkowo zawarte w nim polisacharydy wspierają jego działanie nawilżające i przeciwzapalne.

poparzenia-sloneczne-na-skorze-zaczerwieniona-skora-kadr-na-ramiona-slad-po-bluzce-na-skorze

  • Zapobiega transepidermalnej utracie wody

Utrata wody przez skórę może prowadzić do suchości i stanów zapalnych. Aloes zawiera cenne fitosterole, które działają jako naturalna bariera chroniąca skórę przed utratą wody. Dzięki temu pozostaje ona nawilżona i chroniona. Co więcej, fitosterole z aloesu to idealne rozwiązanie dla osób, które narażone są na działanie słońca i wiatru. Warto pamiętać, że aloes to naturalny i skuteczny sposób na walkę z utratą wody przez skórę, co pozytywnie wpływa na jej stan i kondycję.

  • Wspomaga leczenie trądziku

Aloes może pomóc w leczeniu trądziku – dzięki swojemu nawilżającemu działaniu oraz zawartości kwasu salicylowego. Wilgotne środowisko sprzyja gojeniu, dlatego aloes jest dobrym wyborem dla osób z trądzikiem. Warto jednak pamiętać, że nie należy stosować go bezpośrednio na otwarte, aktywne zmiany trądzikowe. Aloes pomaga nawilżyć suche plamy, które bardzo często są efektem stosowania mocnych leków przeciwtrądzikowych. Dodatkowo posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a zawarty w nim kwas salicylowy odblokowuje pory i pomaga złuszczać naskórek. Warto pamiętać, że sam aloes nie wystarczy w przypadku ciężkich, torbielowatych pryszczy. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem w celu dopasowania odpowiedniego planu leczenia.

twarz-mlodej-pieknej-kobiety-portet-pol-twarzy-z-tradzikiem-pol-z-idealna-cera-pielegnacja-cery-problematycznej

  • Łagodzi podrażnienia skóry

Aloes to skuteczny środek na podrażnienia skóry. Jego właściwości uspokajające i nawilżające są idealne do łagodzenia swędzenia, uczucia pieczenia i innych objawów podrażnionej skóry. W składzie aloesu znajdują się fitosterole, które dodatkowo chronią skórę przed transepidermalną utratą wody, co jest szczególnie ważne w przypadku suchej, szorstkiej i matowej skóry. Żel z aloesu skutecznie nawilża, koi, regeneruje i zapewnia ulgę dla spierzchniętej i popękanej skóry. Ten naturalny składnik kosmetyczny można stosować samodzielnie, jako bazę pod makijaż lub jako dodatek do innych produktów pielęgnacyjnych, aby wzmocnić ich działanie. Aloes pomaga także w walce z ukąszeniami owadów. Jego właściwości uspokajające i chłodzące są idealne do ukojenia skóry po ukąszeniach. Zawiera także enzymy i antyoksydanty, które pomagają zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Warto mieć go zawsze pod ręką, zwłaszcza latem.

Moja rada

Zrelaksuj swoją skórę z kojącą maseczką! Przygotuj się na odprężającą chwilę dla swojej skóry z maseczką na bazie żelu aloesowego, ogórka i zielonej herbaty. Składniki: 1/4 szklanki żelu Aloe Vera, 1/2 startego ogórka, 1 torebka zielonej herbaty. Kroki: Wymieszaj żel aloesowy, starty ogórek i zawartość torebki z zieloną herbatą w misce. Nałóż mieszankę na twarz i szyję i pozostaw na 15-20 minut, aby pozwolić składnikom działać. Spłucz maseczkę ciepłą wodą i osusz twarz. Nałóż nawilżający krem na skórę. Powtarzaj ten proces 2-3 razy w tygodniu, by cieszyć się nawilżoną i odprężoną skórą.

Jak aloes działa na włosy

Wiemy już jak działa aloes na skórę, a jak działa na włosy? Czy wiesz, że aloes może być skutecznym sposobem na poprawienie kondycji twoich włosów? Aloes jest pełen składników odżywczych, które korzystnie wpływają na włosy. To naturalny humektant, który wiąże i utrzymuje wodę wewnątrz włosa, zapewniając głębokie i długotrwałe nawilżenie. Zawarte w nim witaminy i minerały dodatkowo wspierają nawilżenie i sprawiają, że włosy stają się błyszczące, gładkie i sprężyste. Składniki takie jak krzemionka i witamina C wzmacniają cebulki włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Aloes także oczyszcza skórę głowy i usuwa martwe komórki, co pobudza wzrost nowych włosów.

Moja rada

Moja rada: Aloes może zdziałać cuda dla twoich włosów. Zastosuj go jako odżywczą maskę na włosy, nałożyć żel Aloe Vera na kosmyki i pozostawić na kilka minut przed myciem. Możesz też przygotować domową tłustą odżywkę dla włosów, mieszając 1-2 łyżki żelu Aloe Vera, 1 łyżkę soku z cytryny i 1 szklankę wody. Po umyciu włosów szamponem, spłucz je roztworem i pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz zimną wodą.

Jak stosować aloes?

Aloes to naturalny skarb dla twojej skóry i włosów! Dzięki swoim nawilżającym i odżywczym właściwościom, możesz cieszyć się zdrowym i pełnym blasku wyglądem bez konieczności używania chemicznych dodatków. Jak stosować aloes? Żel możesz nakładać bezpośrednio na skórę lub dodawać go do innych produktów, takich jak maseczki do twarzy, balsamy i kremy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj czystego aloesu i przetestuj go na małej powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie wystąpią niepożądane reakcje. Jeśli chodzi o włosy, aloes może być użyty bezpośrednio na skórę głowy lub dodany do szamponu lub odżywki. Dzięki temu zabiegowi staną się mocne, nawilżone i pełne blasku.

aloes-na-skore-i-wlosy-liscie-aloesu-szklana-zielona-butelka-z-pipetka-drewniana-lyzka-z-aloesem-pokrojonym-na-kawalki-miseczka-z-zelem z-aloesu-na-jasnym-tle

Moja rada

W celu usunięcia makijażu spróbuj naturalnego i łagodnego aloesu. Jego nawilżająca i żelowa konsystencja czyni go łatwym i skutecznym zastępstwem dla tłustych olejków. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy nałożyć nieco 100% żelu Aloe Vera na wacik i przetrzeć twarz. Pamiętaj jednak, by wcześniej przeprowadzić test płatkowy, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne reakcje alergiczne.

Jak wybrać najlepszy żel aloesowy

Aloes to prawdziwy skarb dla naszej skóry. Aby jednak czerpać z niego maksimum korzyści, ważne jest, aby kupować czysty żel Aloe Vera bez dodatków, takich jak alkohol, substancje zapachowe i barwniki. Im wyższy procent aloesu w butelce, tym lepiej. Najlepsze produkty kosmetyczne powinny wymieniać aloes jako pierwszy i jedyny składnik na etykiecie. Pamiętaj, że 100% żel Aloe Vera to mit, ale poszukaj takiego z jak największą zawartością aloesu i jak najmniejszą liczbą dodatków. Aloes powinien być przezroczysty, a nie zielony. Taki żel będzie prawdziwym lekarstwem dla Twojej skóry, zapewniając jej niezbędną pielęgnację i nawilżenie. Unikaj produktów z chemicznymi dodatkami, ponieważ mogą one podrażniać skórę i zniweczyć efekt, jaki chcesz osiągnąć.

zel-aloesowy-w-zielonym-plastikowym-opakowaniu-lisc-aloesu-na-jasnym-tle

Przeciwskazania

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aloesem koniecznie wykonaj test na niewielkim obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Ponadto aloes jest fotouczulający, więc uważaj podczas korzystania z niego latem. Unikaj kontaktu z oczami, ponieważ może powodować podrażnienia. Pamiętaj, że aloes może mieć interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki moczopędne, leki nasercowe, leki przeciwcukrzycowe i środki przeczyszczające. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem aloesu. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, niestety aloes nie jest dla ciebie. Nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że aloes jest bezpieczny w czasie ciąży lub karmienia piersią. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Aloes na skórę i włosy – naturalny sprzymierzeniec Twojej skóry

Aloes to naturalny sprzymierzeniec w pielęgnacji skóry i włosów. Ta wszechstronna roślina była wykorzystywana od wieków, by pomagać w leczeniu różnych dolegliwości skórnych, od trądziku po oparzenia słoneczne. Dzięki swojemu unikalnemu składowi, żel Aloe Vera może być stosowany do nawilżania, odżywiania i kojenia skóry. Lekkość i delikatność aloesu sprawia, że jest on idealny dla osób z wrażliwą skórą. Istnieje aż 420 różnych gatunków tej rośliny, co oznacza, że każde badanie naukowe ma unikalne wyniki. Z pewnością warto go mieć w swojej kosmetyczce latem. Ogólnie rzecz biorąc aloes nie jest jakimś niesamowitym składnikiem kosmetycznym co nie umniejsza oczywiście jego właściwościom. Wydaje mi się jednak, że jest mocno przereklamowany.

Źródła:

Analiza porównawcza niektórych związków bioaktywnych w liściach różnych gatunków aloesu

Wpływ badań klinicznych Aloe Vera na zapobieganie i gojenie się ran skóry: przegląd systematyczny

Ocena wpływu odżywczego i metabolicznego aloesu

Podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie emulsji Aloe vera (A. barbadensis) w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry

Lecznicze i kosmetologiczne znaczenie aloesu

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *