DIY domowej roboty maseczki z olejkiem arganowym

maseczki-domowej-roboty-z-olejkiem-arganowym-owoce-arganu-szklane-buteleczki-z-pipeta-na-drewnianej-podkladce-jasnobrozowe-tlo

Olej arganowy pochodzi z ziaren drzewa arganowego i jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych i witaminy E. Taki skład sprawia, że posiada on szereg korzystnych właściwości pielęgnacyjnych nie tylko dla skóry twarzy ale także włosów a nawet paznokci. Olej arganowy pomaga w leczeniu trądziku, poprawia elastyczność skóry, nawilża, odżywia, redukuje drobne zmarszczki i linie mimiczne a to tak naprawdę dopiero początek długiej listy jego wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych. W tym artykule zebrałam sprawdzone przepisy na odżywki i maseczki domowej roboty z użyciem oleju arganowego jako składnika bazowego. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na pielęgnację i chcesz mieć pełną kontrolę nad składnikami, które nakładasz na twarz i ciało to wystarczy zaopatrzyć się w olejek arganowy. Maski  wykonane w domu są tańsze i mogą stanowić świetne uzupełnienie zabiegów pielęgnacyjnych. Zawierają proste składniki, które znamy, takie jak: jajka, oliwa z oliwek czy miód a do tego możemy je dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Przy tym są proste do zrobienia – a więc zacznijmy!

  • Maseczka z olejem arganowym do cery suchej

Składniki:

  • 1 łyżka oleju arganowego
  • 1 łyżka miodu
  • 1/2 dojrzałego banana
  • 1 łyżeczka płatków owsianych

Wykonanie:

  1. Zblenduj banana w małej misce.
  2. Dodaj miód i wymieszaj do jednolitej konsystencji.
  3. Dodaj płatki owsiane i olej arganowy.
  4. Nałóż mieszaninę na twarz i szyję i pozostaw na 15-20 minut
  5. Spłucz ciepłą wodą.

Zalety tej maski:

Za niezwykle silne właściwości nawilżające olejku arganowego odpowiada jego wysokie stężenie kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas palmitynowy. Te kwasy tłuszczowe chronią skórę przed utratą wilgoci i utrzymują jej odpowiednie nawilżenie. Miód jest naturalnym humektantem i również pomaga zatrzymać wilgoć w skórze. Banan jest bogaty w przeciwutleniacze i witaminy, które wraz z miodem pomagają odżywić skórę i zmniejszać oznaki starzenia.

  • Maseczka z olejem arganowym do cery trądzikowej

Składniki:

  • 2 łyżeczki oleju arganowego
  • 1 łyżka miodu

Wykonanie:

  1. W małej misce połącz olej arganowy i miód – dokładnie wymieszaj oba składniki.
  2. Nałóż maskę na twarz unikając oczu, ust i linii włosów.
  3. Pozostaw maskę na skórze przez 20 minut.
  4. Zmyj maseczkę za pomocą ciepłej wody.
  5. Osusz twarz czystym ręcznikiem.

Dlaczego ta maska jest dobra na trądzik:

Olej arganowy jest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe. Te dwa związki pomagają zwalczać stan zapalny i redukują bakterie wywołujące trądzik. Miód jest również korzystny dla skóry trądzikowej, ponieważ jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

  • Odżywcza maseczka do twarzy z olejem arganowym 

Składniki:

• 1 łyżeczka oleju arganowego
• 1 łyżeczka miodu
• 1 łyżeczka zmielonego owsa
• 1 łyżeczka startego ogórka

Wykonanie:

  1. W małej misce połącz 1 łyżeczkę oleju arganowego, 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę zmielonego owsa i 1 łyżeczkę startego ogórka.
  2. Wymieszaj wszystkie składniki, aż zostaną do uzyskania jednolitej konsystencji.
  3. Nałóż maskę na czystą skórę, unikając delikatnego obszaru wokół oczu.
  4. Pozostaw domową maseczkę na 15-20 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Dlaczego takie składniki:
Olej arganowy zawiera wysokie stężenie witaminy E i kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, które pomagają odżywiać, chronić i pielęgnować skórę. Te potężne składniki odżywcze pomagają odmłodzić i nawilżyć skórę, zmniejszyć zmarszczki i inne oznaki starzenia się. Pomagają także chronić skórę przed uszkodzeniami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie i ekspozycja na słońce. Owies zawiera całe bogactwo witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów, które odżywiają skórę. Zawarty w owsie beta-glukan zatrzymuje głęboko nawilża cerę pozostawiając ją miękką i elastyczną. Ogórek zapewnia uczucie chłodzenia i uspokojenia, jednocześnie odżywiając skórę.

  • Odmładzająca maseczka do twarzy z olejem arganowym 

Składniki:

  • 1 łyżka oleju arganowego
  • 1 kiwi
  • 1 łyżeczka miodu
  • 4 krople olejku z pomarańczy
  • 1 łyżka naturalnego jogurtu

Wykonanie:

  1. Obierz kiwi i zblenduj do uzyskania jednolitej, płynnej mieszanki.
  2. Dodaj jogurt i dokładnie wymieszaj.
  3. Dodaj łyżeczkę miodu i olej arganowy.
  4. Na koniec dodaj 4 krople olejku eterycznego z kwiatu pomarańczy.
  5. Po przygotowaniu maseczki przeciwstarzeniowej nałóż ją za pomocą pędzla na całą skórę, zwracając szczególną uwagę na bardzo delikatne okolice oczu. Pozostaw na około 20 minut a następnie usuń pozostałości produktu wilgotną gąbką.

Dlaczego takie składniki:

Kiwi to owoc bogaty w witaminy E, C i minerały, niezbędne do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry i jej regeneracji. Jogurt to bardzo skuteczny składnik odżywczy. Zawiera dużo kwasów tłuszczowych, które wnikają głęboko w skórę pozostawiając ją gładką, miękką i odżywioną.
Miód jest naturalnym humektantem, który wiąże wilgoć ze skórą, pozostawiając ją gładszą. Jest pełen przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć oznaki starzenia i chronić skórę przed szkodliwym działaniem środowiska. Esencja kwiatu pomarańczy działa regenerująco na skórę. Popraw cerę i rozświetl twarz.

Stosowanie maseczki przeciwstarzeniowej raz w tygodniu zagwarantuje skórze odpowiedni poziom nawilżenia, poprawę napięcia i elastyczności oraz spłycenie zmarszczek. Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry i przeciwdziałanie skutkom upływu czasu to podstawa wielu zabiegów na twarz, które stosujemy na co dzień, aby wyglądać młodziej i piękniej. O skórę twarzy należy regularnie dbać również dlatego, że jest to obszar ciała najbardziej narażony na zimno, wilgoć, wiatr, słońce, smog itp. Twarz jest pod wieloma względami naszą wizytówką, a brak odżywienia i nawilżenia nieuchronnie decyduje o zmęczonym, bladym i pomarszczonym wyglądzie.

Moja rada

Bezpośrednio po zabiegu zastosuj cienką warstwę nawilżającego kremu przeciwstarzeniowego. Ta procedura wzmocni nocne działanie maseczki. Zabieg wykonuj wieczorem, dzięki temu skóra będzie miała czas na regenerację w nocy. Ponadto olejek neroli (z kwiatu pomarańczy) może zwiększać światłoczułość skóry, dlatego po jego zastosowaniu nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych ani lamp.

  • Pozostałe sposoby na wykorzystanie olejku arganowego w pielęgnacji

  • Nawilżanie i odżywianie: Olejku arganowego używaj przede wszystkim wieczorem. W nocy skóra podlega bardzo specyficznym cyklom biologicznym. Aby wykorzystać tę złotą chwilę aplikuj kilka kropli na całą twarz. Rano Twoja cera będzie znacznie jaśniejsza i bardziej zrelaksowana.
  • Tonik nawilżający  – Dodaj kilka kropel na wacik nasączony ulubionym tonikiem i delikatnie przetrzyj nim twarz.
  • Naturalny peeling do ust – Wystarczy dodać kilka kropli olejku arganowego do brązowego cukru. Ta prosta receptura usuwa martwe komórki i rewitalizuje usta, dając uczucie absolutnego komfortu.
  • Zapobieganie rozstępom: Powszechna i irytująca skaza, z którą boryka się większość kobiet. Jeśli szukasz bezpiecznego i naturalnego sposobu na redukcję rozstępów wymieszaj kilka kropli olejku arganowego z olejkiem z dzikiej róży. Ta mieszanka intensywnie regeneruje skórę i poprawia jej elastyczność.
  • Pielęgnacja włosów z olejem arganowym 

Olej arganowy jest niesamowitym składnikiem do pielęgnacji włosów. Jego struktura molekularna jest mniejsza niż w przypadku innych olejków, dzięki czemu łatwiej wnika w łuski włosa, czyniąc go bardziej miękkim i lśniącym. Twoje włosy pokochają olejek arganowy przede wszystkim za jego unikalny skład. Zawarte w olejku arganowym przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega i witamina E to ważne składniki odżywcze. Naprawiają i nawilżają każde pasmo, zapewniając włosom zdrowy i lśniący wygląd. Ponadto olej arganowy pomaga chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami środowiskowymi, zabiegami stylizującymi a także promieniowaniem słonecznym. Głęboko nawilża i blokuje wilgoć co szczególnie docenią osoby z suchymi, łamliwymi i farbowanymi włosami.

  • Masaż skóry głowy olejkiem arganowym

Rozprowadź niewielką ilość olejku arganowego na opuszkach palców i wykonuj nimi okrężne ruchy na skórze głowy. Taki zabieg wspomoże wzrost włosów, a także przyniesie odprężenie i wyeliminuje stres, będący jedną z przyczyn ich osłabieniaDodatkowo zwalcza łuszczenie się i podrażnienia wynikające z łojotokowego zapalenia skóry, które dotyka skórę głowy narażoną na nią w okresach większego stresu. Ten zabieg świetnie wzmacnia włosy. Pomoże osobom cierpiącym na zapalenie skóry, egzemę lub łupież. Polecam do tego zabiegu dodać kroplę olejku eterycznego z rozmarynu, który pobudza krążenie, sprzyja dotlenieniu tkanek i porostowi włosów. Po zabiegu umyj włosy neutralnym szamponem. Nie stosuj szamponu do włosów przetłuszczających się w przeciwnym razie ryzykujesz utratę korzyści z wcześniej nałożonego olejku arganowego.

  • Okład na włosy przed umyciem

Jednym z głównych zastosowań olejku arganowego jest nakładanie go w postaci kompresu przed myciem na wilgotne włosy. Woda działa jak nośnik, dzięki czemu odżywcze składniki aktywne lepiej wnikają w strukturę włosów. Pozostaw olejek na 20 minut a następnie dokładnie umyj głowę. Przed spłukaniem kompresu rozczesz włosy, dzięki temu olejek lepiej się rozprowadzi i ułatwi rozczesywanie.

Moja rada

Olej arganowy nie jest wskazany do stosowania na suche włosy. Dlaczego? Otóż po nałożeniu na suche włosy może on obciążyć pasma i sprawić, że będą bardziej tłuste, zamiast je nawilżyć. Najlepiej stosować olej arganowy dopiero po uprzednim zwilżeniu włosów. Częste stosowanie oleju arganowego na suche włosy może prowadzić do ich przesuszenia.

  • Odżywka bez spłukiwania

Aby uzyskać gładkie i błyszczące włosy rozprowadź olej arganowy na osuszone ręcznikiem włosy jako odżywkę bez spłukiwania. Rozprowadź olejek na całej długości włosów za pomoca palców. Uważaj aby nie pocierać włosów o siebie – zapobiegnie to ich późniejszemu puszeniu się. To także świetna metoda na rozdwajające się końcówki.

  • Wzmocnij działanie swojej odżywki do włosów

Dodaj 3 do 5 kropli do zwykłej odżywki i pozostaw ją na około 5 minut przed spłukaniem. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych wygładza łuski i pozostawia końcówki lśniące i odżywione.

  • Wzmocnij paznokcie

Mieszając w równych proporcjach olejek arganowy i sok z cytryny uzyskasz cenną mieszankę do pielęgnacji paznokci. Pozostaw na 10-15 minut i stosuj co najmniej 2/3 razy w tygodniu. Jeśli będziesz wytrwała, ta kuracja ograniczy łamliwość paznokci, czyniąc je mocnymi i błyszczącymi. Zmiękczy także skórki, dzięki czemu nie będą już wyglądały na suche i popękane.

  • Pielęgnacja brody

Stosowanie 1-2 kropli dziennie zapewni brodzie blask i miękkość, jednocześnie czyniąc ją mocniejszą i grubszą. Nawilża również skórę pod brodą, co jest niestety często pomijane.

Jak widzisz sposobów na wykorzystanie olejku arganowego jest mnóstwo. Z tym jednym składnikiem kosmetycznym jesteś w stanie zrobić wiele maseczek od pielęgnacyjnych, przez przeciwstarzeniowe po takie, które pomogą Ci w walce z trądzikiem. Ten cenny marokański olejek to także niesamowity sprzymierzeniec Twoich włosów. Wystarczy kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych by nadać im piękny blask, odżywić i dogłębnie nawilżyć. Jeśli szukasz całkowicie naturalnego sposobu na pielęgnację skóry, nie ma lepszego wyboru niż olej arganowy. Domowe maski z olejem arganowym pomogą Ci utrzymać nawilżoną, odżywioną i promienną skórę przez cały rok.

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *