11 naturalnych sposobów na ból gardła

medycyna-alternatywna-ziola-na-bol-gardla-na drewnianym-stole-widok-z-gory

Ból gardła jest jednym z najbardziej irytujących problemów zdrowotnych. Najczęściej wywołują go wirusy lub bakterie. Na dodatek to zmora nie tylko sezonu zimowego. Nagłe zmiany temperatury, klimatyzacja, zbyt wilgotne, zbyt suche powietrze to tylko niektóre sytuacje, które mogą go powodować. Oczywiście fajnie by było nie sięgać od razu po nafaszerowane niebotycznymi ilościami cukru syropy. Tabletki do ssania – to samo. Przy ostatniej infekcji gardła jaką lekarz powiedział, że „mam niezłą bakteryjną imprezę w gardle”. W rezultacie nie obeszło się bez antybiotyku. Czy mogłam tej sytuacji uniknąć? Prawdopodobnie tak. Zapewne przekonam się następnym razem kiedy nie będę tak leniwa jak byłam teraz i spróbuję kilku naturalnych metod. Zebrałam je tutaj dla Was i dla siebie. Na przyszłość. Na bakteryjne czy wirusowe imprezy w moim gardle nie mam wcale ochoty. Sądzę, że Wy też nie. Poznajmy więc naturalne sposoby na ból gardła.

Oto naturalne sposoby na ból gardła:

  1. Wyciąg z korzenia prawoślazu

Na pewno ważny jest tutaj wybór wysokiej jakości suszonego korzenia prawoślazu. Takiego, który pochodzi z wiarygodnego źródła. Prawoślaz ma długą historię stosowania w leczeniu bólu gardła. Działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie i powlekająco.

  • Napełnij litrowy słoik zimną wodą.
  • Umieść 25 gram korzenia prawoślazu w gazie i zwiąż go w wiązkę.
  • Włóż wiązkę do wody, aż zostanie całkowicie zanurzona.
  • Zostaw na noc lub co najmniej na 8 godzin.
  • Przelej do szklanki. Opcjonalnie możesz dodać łyżkę miodu.
  • Szklankę wyciągu można spożywać przez cały dzień, porcjami.
  1. Płukanie gardła wodą z solą

Woda plus sól to oczywiście jedno z najbardziej znanych, naturalnych lekarstw na pozbycie się bólu gardła. Płukanie gardła co godzinę ciepłą słoną wodą może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić dyskomfort w gardle. Połącz 1 szklankę ciepłej wody z 1 łyżeczką soli i wymieszaj do rozpuszczenia. Płukaj przez 30 sekund raz na godzinę.

  1. Propolis na ból gardła

Propolis to naturalny produkt pszczeli o silnych właściwościach dezynfekujących i antybakteryjnych. Doskonały na infekcje jamy ustnej. Nie będę się tu rozpisywać. Wszystkie szczegóły dotyczące zastosowania propolisu w walce z infekcjami gardła znajdziesz w moim artykule: “Propolis na ból gardła. Jak stosować”.

  1. Woda z cytryną na ból gardła

To duet, który również może pomóc zmniejszyć ból gardła. Cytryna zawiera witaminę C i inne silne przeciwutleniacze. Związki te zwalczają stan zapalny. Cytryna zwiększa również ilość śliny wytwarzanej przez organizm, co może pomóc w utrzymaniu wilgotnych błon śluzowych. Połącz cytrynę z ciepłą wodą i odrobiną miodu.

  1. Miód na ból gardła

Miód ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, nawilżające, kojące i lecznicze. Dlatego jest doskonałym sprzymierzeńcem w leczeniu nie tylko gardła ale i całego układu oddechowego. Zmniejsza kaszel i wydzielanie śluzu. Łagodzi chrypkę i pieczenie, ponieważ chroni i nawilża tkanki. Jego właściwości są potwierdzone badaniami naukowymi.

Miód był używany przez wiele różnych kultur jako naturalny antybiotyk od setek lat. Naturalne sposoby na ból gardła wykorzystują go więc bardzo często. Miód może być szczególnie skuteczny, jeśli połączymy go z ciepłą wodą. Pamiętaj by jej temperatura nie przekraczała 40 stopni ponieważ wtedy traci on swoje właściwości lecznicze. Do tej kuracji szczególnie polecam miód manuka. To turbowymiatacz bakterii.

UWAGA: Dzieci w wieku poniżej 1 roku życia powinny unikać miodu. Ich jelita nie nabyły jeszcze bakterii, które mogą odeprzeć niektóre zarazki, takie jak zarodniki jadu kiełbasianego które czasami występują w miodzie.

sloik-miodu-z-plastrem-miodu-cytryna-i-korzeniem-imbiru-mikstura-na-nol-gardla-widok-z-gory

  1. Spray do gardła z szałwią i jeżówką purpurową

Kolejny naturalny sposób na ból gardła to szałwia. Oczywiście to bardzo popularne zioło w kuchni, ale ma również kilka zastosowań leczniczych. Może pomóc w wielu stanach zapalnych, a kontrolowane badania sugerują, że łagodzi ból gardła. Związki szałwii mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Jeżówka purpurowa może zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i pomagać w leczeniu chorób układu oddechowego. Ponieważ obie rośliny są tradycyjnie stosowane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i bólu gardła w jednym z badań naukowcy postanowili sprawdzić, czy ziołowe leczenie może wykazywać skuteczność podobną do syntetycznych związków. W tym celu porównano skuteczność sprayu do gardła na bazie szałwii i jeżówki purpurowej ze skutecznością sprayu z lidokainą w leczeniu ostrego bólu gardła. Lidokaina to syntetyczny związek znieczulający stosowany do miejscowego znieczulenia (np. przy leczeniu zębów). Okazało się, że ziołowy spray był nieco bardziej skuteczny niż preparat z lidokainą.

Spray do gardła szałwia + jeżówka purpurowa

  • Zagotuj pół szklanki wody.
  • Do naczynia wsyp łyżeczkę zmielonej szałwii i 1/2 łyżeczki zmielonej jeżówki.
  • Zalej wrzątkiem i parz przez 30 minut.
  • Przecedź przez sitko a następnie wlej do małej buteleczki z atomizerem.
  • Psikaj do gardła co 3 godziny lub w przypadku silnego bólu.

Ponieważ jeżówka może powodować dużo działań niepożądanych (silne reakcje alergiczne, wysypki, biegunki) to przy jej stosowaniu zalecam szczególną rozwagę. W rezultacie odradza się jej stosowanie u dzieci poniżej 12 roku życia a także u tych, którzy cierpią na AZS, choroby autoimmunologiczne itd. Jeśli masz obawy co do zastosowania ziela jeżówki możesz przygotować spray na bazie samej szałwii.

  1. Biały napar – naturalny sposób na ból gardła

Smaczny i zdrowy napój zimowy.

Przygotuj:

  • Pól laski cynamonu cejlońskiego. Działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
  • 2-3 goździki. Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne (także w przypadku szczepów bakterii, które są odporne na działanie antybiotyków).
  • 1 gwiazdka anyżu. Działanie antybakteryjne, przeciwbólowe. Często jest składnikiem syropów na kaszel, ponieważ korzystnie wpływa na wykrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.
  • Kilka kawałków obranego korzenia imbiru. Leczy przeziębienie i infekcje wirusowe.
  • 1-2 gałązki szafranu. Działanie antybakteryjne oraz antyoksydacyjne, potwierdzone badaniami naukowymi.

Wszystkie składniki wrzuć do kubka i zalej wrzątkiem. Parz pod przykryciem około 15 minut. Do naparu możesz dodać plasterek cytryny, łyżkę soku malinowego lub łyżkę miodu. Przypominam miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni. Napar świetnie rozgrzewa i dezynfekuje ale można go też spożywać kiedy jest letni z łyżką miodu.

skladniki-na-bialy-napar-wzmacniajace-uklad-immunologiczny-cytryna-pomarancza-cynamon-swiezy-imbir-miod

  1. Cynamon i mleko migdałowe na ból gardła

Cynamon nie tylko pięknie pachnie i cudownie smakuje. W medycynie chińskiej cynamon jest tradycyjnym lekarstwem na przeziębienia, grypy, i ból gardła. Cynamon z mlekiem migdałowym choć to połączenie brzmi dziwnie to ma właściwości łagodzące i kojące gardło.

Składniki:

  • 1 szklanka mleka migdałowego
  • 1/2 łyżeczki (2,5 ml) mielonego cynamonu
  • 1/8 łyżeczki (0,6 ml) sody oczyszczonej
  • 1 łyżka miodu

Jak przygotować mleko migdałowe z cynamonem na ból gardła:

  • Wymieszaj cynamon i sodę oczyszczoną w garnku.
  • Dodaj mleko migdałowe i ponownie wymieszaj.
  • Podgrzej, aż zacznie delikatnie bulgotać, a następnie usuń ją z ognia.
  • Wymieszaj z łyżką miodu.
  1. Napar z korzenia lukrecji

Kolejne naturalne sposoby na ból gardła wykorzystują lukrecję. Lukrecja ma właściwości podobne do aspiryny, które mogą pomóc zmniejszyć ból gardła. Ma również działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest stosowana od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Picie lub płukanie gardła wywarem z lukrecji może pomóc zmniejszyć ból gardła.

  • Zalej 2 łyżki zmielonego korzenia lukrecji szklanką zimnej wody w rondelku.
  • Zagotuj mieszankę w rondelku i gotuj pod przykryciem ok. 5 minut.
  • Gotowy napar odstaw na kwadrans, po czym przecedź przez sitko i pij.

Tę nalewkę sugeruję stosować z rozwagą. Zbyt długie lub zbyt częste jej spożywanie może doprowadzić do arytmii serca, zatrzymania płynów w organizmie lub podwyższenia ciśnienia. Dodatkowo lukrecja może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, obniżając znacznie poziom potasu.

kubek-herbaty-nalewki-ziolowej-na-drewnianym-stole-suszone-ziola-widok-z-gory

  1. Olej kokosowy na ból gardła

Naturalne sposoby na ból gardła mają swoje miejsce w tajskiej medycynie gdzie kokos stosowany jest jako roślina lecznicza od wieków. Ostatnio szeroko zbadano biologiczne właściwości oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym olej kokosowy oczyszcza organizm z toksyn oraz usuwa szkodliwe bakterie z jamy ustnej. Weź 2-3 łyżeczki (1 łyżeczka = 5 ml) oleju kokosowego i przepłukaj nim jamę ustną. Płukanie powinno trwać około 15 minut.

  1. Spożywaj dużo płynów

Picie dużej ilości wody lub innych płynów pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie błon śluzowych co jest ważne w procesie leczenia. Pij więc herbatę, napary ziołowe, wodę lub inne ciepłe napoje. Pamiętaj suche gardło dłużej się goi i jest bardziej podatne na nowe infekcje.

Ból gardła. Kiedy zasięgnąć porady lekarskiej?

Choć naturalne sposoby na ból gardła mogą nam pomóc w zmniejszeniu dolegliwości to podkreślam po raz kolejny, że nic nie zastąpi wizyty lekarskiej. W przypadku intensywnego bólu gardła należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Szczególnie jeśli towarzyszą mu trudności w oddychaniu, przełykaniu, ból ucha, bóle stawów, obrzęk węzłów chłonnych lub inne niepokojące objawy. Polecam też dezynfekcję szczoteczki do zębów. Włosie jest siedliskiem bakterii, które poprzez rany dziąseł mogą zakażać organizm.

Uwaga! Powyższe przepisy są jest jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939213/Phytochemical, Antimicrobial, and Toxicological Evaluation of Traditional Herbs Used to Treat Sore Throat (nih.gov)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5634728/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16504956/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29749084/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29702210/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211383515000799

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880200903062614

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *