12 naturalnych, domowych sposobów na kaszel

zdrowo-tutaj-domowe-naturalne-sposoby-na-kaszel-mloda-kobieta-opatulona-szalem-lezy-wlozku-kaszle

Dlaczego kaszlemy? Kaszel jest naturalnym sposobem organizmu na oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu i innych czynników drażniących. Kaszel może być suchy lub mokry. Wiele rodzajów kaszlu, na przykład przy przeziębieniu i grypie, ustępuje samoistnie.  Jeśli jednak Twój kaszel wynika z poważniejszej choroby, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Oto kilka prostych wskazówek i domowych sposobów na złagodzenie objawów związanych z uciążliwym kaszlem.

1.MIÓD + CYTRYNA

Istnieje kilka badań naukowych, które potwierdzają skuteczność miodu w łagodzeniu kaszlu. Miód ma właściwości antybakteryjne i powleka gardło, podczas gdy cytryna działa dezynfekująco i przeciwwirusowo. Łyżeczka miodu z kilkoma kroplami cytryny to doskonały środek na kaszel i nie ma przeciwwskazań co do ilości, którą można spożyć! Razem te dwa składniki tworzą wspaniały naturalny środek na kaszel.

12-naturalnych-domowych-sposobow-na-kaszel-miod-w-sloiku-z-cytryna-na-drewnianej-tacy-drewniane-tlo

CIEKAWOSTKA

Niektóre badania wykazały, że miód jest skuteczny przeciwko kaszlowi: jest w stanie zmniejszyć częstotliwość ataków i ma taką samą skuteczność jak niektóre substancje farmakologiczne. W badaniu z 2021 roku naukowcy porównali miód z dekstrometorfanem, popularnym lekiem przeciwkaszlowym. Okazało się, że zarówno miód, jak i dekstrometorfan hamują kaszel.

Źródło: Skuteczność miodu w łagodzeniu objawów w infekcjach górnych dróg oddechowych: przegląd systematyczny i metaanaliza

Do domowych kuracji najlepiej sprawdzi się miód lipowy ponieważ ułatwia odkrztuszanie i rozrzedza wydzielinę.

DOMOWY SYROP Z CEBULI
To sposób, który stosowały już nasze babcie. Przepis na syrop jest banalnie prosty. Cebulę kroi się w poziome plastry tworząc kilka warstw, które układamy w szklanym słoiku. Każdą warstwę polewa się miodem i pozostawia na 24 godziny. Następnie miód, który nasączył cebulę spływa na dno słoika. Wystarczy go odsączyć i podawać jak syrop. Szczególnie sprawdzi się przy odkrztuszaniu. Żeby zniwelować specyficzny zapach cebuli możesz go wzbogacić zmielonym cynamonem i goździkami. To przyprawy działają także przeciwzapalnie.

2. PŁUKANIE GARDŁA WODĄ Z SOLĄ

Płukanie gardła słoną wodą pomaga zmniejszyć obrzęk komórek, a w konsekwencji zmniejsza dyskomfort spowodowany kaszlem. Płukanie gardła powinno trwać co najmniej minutę. Zabieg wykonaj 2 lub 3 razy dziennie.

3. IMBIR

Imbir pomaga złagodzić suchy lub astmatyczny kaszel, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Dzięki aktywnym, biologicznie czynnym składnikom, takimi jak gingerol czy olejki eteryczne oraz działaniu rozgrzewającemu, imbir jest w stanie udrożnić oskrzela i rozpuścić śluz odpowiedzialny za kaszel i dyskomfort w drogach oddechowych.

Moja rada

Domowy sposób na wykorzystanie imbiru jako środka zaradczego na kaszel to przygotowanie z niego rozgrzewającego naparu. Przepis znajdziesz tutaj:
„Rozgrzewający napar z imbiru na przeziębienie”

zaparzony-napar-z-imbirem-w-szklanym-dzbanku-w-tle-rozsypane-suszone-kwiaty

4. AROMATERAPIA

Olejków eterycznych, które mogą pomóc w kaszlu jest sporo ale wśród nabardziej skutecznych należy wymienić:

  • Olejek eukaliptusowy: Olej ten ma właściwości wykrztuśne, które mogą pomóc rozluźnić śluz i ułatwić odkrztuszanie.
  • Olejek eteryczny z mięty pieprzowej: Olej ten może pomóc złagodzić przekrwienie klatki piersiowej i złagodzić kaszel.
  • Olejek lawendowy: Olej ten ma właściwości uspokajające, które mogą pomóc złagodzić skurcze kaszlu.
  • Olejek tymiankowy: pomaga upłynnić i odkrztusić flegmę z oskrzeli i płuc, łagodzi przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej, gardła, płuc i nosa. Ze względu na te właściwości okazuje się, że jest to jeden z fakultatywnych środków przeciwko kaszlowi, zapaleniu oskrzeli, krztuścowi i przeziębieniom.
  • Olejek z mirtu: dobrze tolerowany nawet przez dzieci, działa mukolitycznie, wykrztuśnie i upłynnia flegmę. Pomaga udrożnić stan zapalny dróg oddechowych, przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, kaszlu, nawet u palaczy, we wszystkich przewlekłych chorobach układu oddechowego.
  • Olejek z drzewa herbacianego: dzięki działaniu upłynniającemu i wykrztuśnemu na drogi oddechowe jego opary mogą zapewnić dobre samopoczucie przy oddychaniu i zwalczać objawy grypy, charakteryzujące się obecnością śluzu i flegmy.
manufaktura-natura-naturalny-olejek-eteryczny-drzewo-herbaciane-5-ml

Manufaktura Natura

Naturalny olejek eteryczny

drzewo herbaciane - 5 ml

24.90zł

Wystarczy zaaplikować kilka kropli do dyfuzora lub gorącej miski z wodą do inhalacji pod ręcznikiem. Wiele olejków eterycznych ma właściwości balsamiczne, mukolityczne i antybiotyczne. Z ich pomocą można także wykonać aromaterapeutyczny masaż klatki piersiowej (3 krople w neutralnym kremie).

Moja rada

Jak wykonać inhalację z olejkiem eterycznym:

  • Napełnij dużą miskę gorącą wodą.
  • Dodaj kilka kropli olejku eterycznego np. eukaliptusowego lub tymiankowego. Mogą one pomóc w rozrzedzeniu wydzieliny.
  • Pochyl się nad miską i połóż ręcznik na głowie.
  • Kontynuuj wdychanie pary przez około10-15 minut.

Zabieg wykonaj 1 lub 2 razy dziennie.

5. CEBULA

Jeśli kaszel nie ustępuje w nocy, wystarczy przed zaśnięciem przekroić cebulę na pół i położyć ją na nocnym stoliku obok łóżka. Zapach cebuli działa przeciwzapalnie dzięki obecności dobroczynnych substancji, takich jak allicyna i wielosiarczki.

6. SPOŻYWAJ DUŻO PŁYNÓW

Wiele osób o tym zapomina a jest to bardzo istotne aby podczas infekcji dbać o odpowiednią podaż płynów. Pomagają one rozrzedzać wydzielinę a tym samym ułatwiają jej usuwanie z dróg oddechowych. Ułatwiają odkrztuszanie. Nawilżają suchą i podrażnioną błonę śluzową.

sylwetka-kobiety-trzymajacej-w-dloni-szklanke-wody-pij-duzo-plynow-by-zlagodzic-objawy-kaszlu

7. WIETRZ POMIESZCENIA

Ponieważ suche powietrze w sezonie grzewczym to najczęstsza przyczyna kaszlu warto zadbać o jego odpowiednie nawilżenie. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który poprawi jego wilgotność.

8. HERBATKI ZIOŁOWE

Herbatki ziołowe to najstarsze preparaty fitoterapeutyczne. Są doskonałym sprzymierzeńcem w sezonie jesienno-zimowym. Nadają się do picia jak i płukania gardła. Jest wiele roślin, które mają działanie przeciwzapalne i mukolityczne. Najbardziej znane to: porost islandzki, kwiat lipy, nagietek, tymianek. Liście ziela tymianku łagodzą kaszel, pomagają rozluźnić mięśnie tchawicy i zmniejszyć stan zapalny.

  • W przypadku mokrego kaszlu możesz wypróbować herbatę z czarnego pieprzu i miodu, która stymuluje krążenie i wydalanie śluzu. Wsyp jedną łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu i dwie łyżki miodu do filiżanki i zalej ją wrzątkiem. Przykryć i odstawić na 15 minut.

12-naturalnych-domowych-sposobow-na-kaszel-herbata-z-tymianku-herbata-w-szklance-peczek-tymianku-na-jasnym-drewnianym-stole

9. BROMELANIA

Bromelania jest enzymem pochodzącym z ananasa. Okazuje się, że substancja ta ma właściwości przeciwzapalne, a także mukolityczne. Oznacza to, że może rozkładać śluz i wspomagać jego usuwanie z organizmu. Skoro i tak przy kaszlu należy spożywać dużą ilość płynów warto więc postawić na szklankę soku anansowego.

Warto przeczytać

O bromelainie dowiesz się więcej z artykułu: „Zamień słodycze na kawałek ananasa”.

10. PRAWOŚLAZ

może sprawić, że będzie to przydatne lekarstwo na kaszel i przeziębienie.

Korzeń prawoślazu to zioło, które ma długą historię stosowania w leczeniu nie tylko kaszlu ale i bólu gardła. Wysoka zawartość śluzu w korzeniu prawoślazu łagodzi podrażnienia wynikające z kaszlu. Ma on także właściwości powlekające gardło i przełyk.

12-naturalnych-domowych-sposobow-na-kaszel-prawoslaz-w-drewnianej-miseczce-lodyga-prawoslazu-na-drewnianym-stole

CIEKAWOSTKA

Niewielkie badanie z 2005 roku wykazało, że ziołowy syrop zawierający korzeń prawoślazu był skuteczny w łagodzeniu kaszlu spowodowanego przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli lub chorobami dróg oddechowych z powstawaniem śluzu. Substancją czynną syropu był suchy ekstrakt z liści bluszczu. Zawierał również tymianek i anyż.
Źródło: Otwarte badanie oceniające aspekty bezpieczeństwa i skuteczności złożonego ziołowego syropu na kaszel z bluszczem i tymiankiem

11. POROST ISLANDZKI

To roślina o wybitnych właściwościach mukolitycznych. Udrażnia i chroni błony śluzowe układu oddechowego. Stosowana jest jest jako środek wykrztuśny i upłynniający wydzielinę oskrzelową w przypadku kaszlu, krztuśca i astmy. Te właściwości są przydatne do zmniejszania stanu zapalnego oskrzeli i płuc oraz górnych dróg oddechowych.

12. ROSÓŁ

To zupa, która wykracza daleko poza zwykły przepis babci. Rosół zyskał popularność, ponieważ świetnie łagodzi objawy przeziębieniowa, w tym kaszel. Zachęcam Cię do wzbogacenia smaku i korzystnych właściwości rosołu. Wystarczy dodać kilka przypraw, w tym: tymianek, rozmaryn a także korzeń świeżego imbiru. Te przyprawy pomagają rozrzedzać wydzielinę. Możesz więc z powodzeniem przemycić je do rosołu.

rosol-w-metalowym-garczku-imbir-rozmaryn-przyprawy-chochla

CIEKAWOSTKA

Według badań przeprowadzonych przez University of Nebraska Medical Center żelazo i cynk zawarte w bulionie z kurczaka pomagają przyspieszyć proces gojenia w przypadku uporczywego kaszlu, zwłaszcza mokrego.

13. UNIKAJ PRODUKTÓW MLECZNYCH

W trakcie trwania infekcji, której towarzyszy uporczywy kaszel należy uważać na produkty mleczne. Mogą one zagęszczać flegmę a tym samym utrudniać jej usuwanie z dróg oddechowych.

Jak zapobiegać kaszlowi?

Kiedy mamy do czynienia z przeziębieniem lub inną infekcją dróg oddechowych, uporczywy kaszel może nam się wyjątkowo dać we znaki. Chociaż wiele z przytoczonych przez mnie domowych metod na kaszel ma przynajmniej pewne poparcie naukowe, mogą one nie działać na wszystkich. Pamiętaj także, że naturalne środki zaradcze nie gwarantują bezpieczeństwa dla wszystkich. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki lub leczysz się na jakieś choroby przewlekłe warto taką domową kurację omówić ze swoim lekarzem. Pamiętaj także, że jeżeli Twoim objawom towarzyszy żółta, zielono-brunatna flegma lub masz wysoką gorączkę, która trwa ponad 3 dni to wizyta w przychodni jest wręcz konieczna.

POZOSTAŁE ŹRÓDŁA

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6074882/

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *