IBS Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i diagnostyka
IBS Zespół jelita drażliwego to zaburzenie, które dotyczy nawet 10% osób na świecie. Prowadzi do wystąpienia bardzo uciążliwych objawów, znacznie pogarszających jakość życia. Pomimo powszechnego występowania IBS, rozpoznanie choroby wciąż bywa problematyczne. Wynika to z faktu, że brak jest badań pozwalających na jednoznaczne postawienie diagnozy.
Rozpoznanie IBS polega na wykluczeniu obecności innych chorób, które mogą dawać podobne objawy. Niestety – trudności diagnostyczne sprawiają niekiedy, że osoby dotknięte IBS zostają pozostawione same sobie, a ze strony lekarzy spotyka je jedynie brak zrozumienia lub nawet posądzanie o hipochondrię. Faktem jest jednak, że zespół jelita drażliwego to przewlekłe zaburzenie, którego istnieniu nie sposób zaprzeczyć. A najlepiej wiedzą to te osoby, które własnej skórze doświadczają uciążliwych objawów zespołu jelita drażliwego. Czym zatem jest to zaburzenie, kto jest narażony na jego rozwój i w jaki sposób można leczyć IBS?
Co to jest IBS?
IBS, czyli zespół jelita drażliwego (Irritable bowel syndrome) to zaburzenie o charakterze czynnościowym, co oznacza, że towarzyszy mu nieprawidłowa praca jelit. Brak jest natomiast jakichkolwiek zmian w anatomii jelit. Zaburzenie może występować w każdym wieku, ale najczęściej rozpoznawane jest w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Znacznie częściej chorują kobiety.
Zespół jelita drażliwego IBS to przewlekłe schorzenie, u podłoża którego leży zaburzenie funkcjonowania osi jelito – mózg. Już wiele lat temu potwierdzono ścisłe połączenie między jelitami a ośrodkowym układem nerwowym. Połączenie to ma charakter anatomiczny i funkcjonalne, czyli obejmuje nerw błędny, neuroprzekaźniki oraz mikroflorę jelitową. W jelitach występują takie same komórki nerwowe jak te budujące korę mózgową. Tworzą one tzw. Jelitowy układ nerwowy, który może działać w sposób autonomiczny, czyli niezależny od ośrodkowego układu nerwowego. Ale nie oznacza to, że mózg i jelitowy układ nerwowy nie są ze sobą połączone.
Bezpośrednie połączenie jest możliwe dzięki nerwowi błędnemu, który ciągnie się od przewodu pokarmowego do mózgu. Około 90% sygnałów biegnie z jelit do mózgu, a zaledwie 10% – z mózgu do jelit. W obustronnym przekazywaniu informacji uczestniczy także bakteryjna flora jelitowa – nawet 2 kilogramy bakterii obecnych w jelitach wpływają m. in. na wydzielanie neuroprzekaźników, które z krwią docierają do mózgu. Obecność osi jelita – mózg tłumaczy, w jaki sposób nasze emocje wpływają na funkcjonowanie jelit. W końcu każdy z nas doświadczył bólu i skurczów brzucha w przebiegu stresującej sytuacji. I to właśnie obecność osi jelita – mózg może odpowiadać za występowanie zespołu jelita drażliwego.
Skąd się bierze zespół jelita drażliwego?
Istnieje wiele teorii dotyczących tego, w jaki sposób rozwija się zespół jelita drażliwego. Przyczyny zaburzenia są bardzo zróżnicowane, podobnie jak czynniki mogące sprzyjać pojawieniu się jelita wrażliwego. W rozwoju IBS uczestniczą różnorodne czynniki, między innymi: genetyczne, społeczne, psychologiczne, immunologiczne, dietetyczne, nieprawidłowa motoryka przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewna, a także zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.
Jedną z przyczyn zespołu jelita drażliwego jest dysbioza, czyli zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit. Zmiany w składzie mikrobiomu jelitowego pojawiają się nie tylko w konsekwencji stosowania antybiotyków, ale także niewłaściwie zbilansowana dieta czy przerost flory jelita grubego SIBO. W przebiegu IBS stwierdzono m.in. redukcję ilości bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium, zwiększenie populacji bakterii Escherichia coli, Streptoccocus, Clostridium spp., zmiany w proporcji Firmicutes, do Bacteroidetes.
IBS a stres
Istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zespołu jelita drażliwego jest stres. Zaburza on pracę osi jelita – mózg i zwiększa współodczuwanie bodźców z układu pokarmowego. Na rozwój IBS bardziej narażone są osoby, które przebyły infekcje przewodu pokarmowego – zatrucia pokarmowe, biegunki infekcyjne – wzrasta wówczas ryzyko rozwoju poinfekcyjnego zespołu jelita drażliwego. Ogromne znaczenie w rozwoju IBS może mieć dieta. Lista produktów, które sprzyjają powstaniu nietolerancji i alergii pokarmowych, wzdęć czy podrażnienia śluzówki jelita. Mowa m. in. o takich pokarmach jak:
- czekolada
- alkohol
- mleko
- cebula
- seler
- brukselka
- fasola
- banany
- rodzynki
- śliwki.
Pozostałe czynniki, które mogą wpływać na częstsze występowanie jelita drażliwego to:
- Nadwrażliwość trzewna oraz nieprawidłowa motoryka przewodu pokarmowego.
- Czynniki genetyczne.
- Stany depresyjne i zaburzenia lękowe.
- Zaburzenia hormonalne.
- Nietolerancje pokarmowe.
- Stosowanie niektórych leków.
Objawy IBS – co powinno zaniepokoić?
Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem o przewlekłym charakterze, zatem objawy pojawiają się, wycofują i ponownie nawracają. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest ból brzucha, który pojawia się przede wszystkim w ciągu dnia. Bólowi brzucha w IBS towarzyszy uczucie pełności w brzuchu, wzdęcia, a także zmiany dotyczące wypróżniania.
Wyróżnia się następujące typy IBS:
- IBS-C – z dominującym zaparciem.
- IBS-D – z dominująca biegunką.
- IBS-M – mieszana.
- IBS-U – nieklasyfikowany.
Oznacza to, że w przebiegu zespołu jelita drażliwego mogą pojawić się zaparcia, biegunki lub oba te zaburzenia naprzemiennie. Poza objawami pochodzącymi ze strony układu trawiennego, mogą pojawić się także symptomy z poza układu pokarmowego. Można tu wymienić:
- Zmęczenie i senność.
- Bóle głowy.
- Stany lękowe i depresyjne.
- Zaburzenia seksualne.
- Parcie na mocz i częstomocz.
- Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
- Zaburzenia miesiączkowania.
Objawy zespołu jelita drażliwego u kobiet i mężczyzn mogą się nieco różnić. Kobiety częściej doświadczają zaparć, a mężczyźni – biegunek. Kiedy można podejrzewać u dziecka zespół drażliwego jelita? Objawy to przede wszystkim zmiany częstości wypróżnień oraz naprzemienne występowanie biegunek i zaparć. W 2016 roku opracowano kryteria diagnostyczne zespołu jelita drażliwego. Zgodnie z nimi IBS można podejrzewać, gdy pojawia się nawracający ból brzucha przez co najmniej jeden dzień w tygodniu, występujący regularnie przez ostatnie 3 miesiące, któremu towarzyszą co najmniej dwie z następujących cech:
- Zmiany wypróżniania.
- Zmiany częstości wypróżnień.
- Zmiany uformowania stolca.
Diagnoza IBS – badania w kierunku zespołu jelita drażliwego
Syndrom drażliwego jelita nie może być rozpoznany po wykonaniu jednego, określonego testu. Przyczyna jest prosta – taki test nie istnieje. Brak jest jakiegokolwiek testu, który pomógłby w bezpośredni sposób zdiagnozować zespół jelita drażliwego. Pojawiają się co prawda doniesienia o bezpośredniej, obiecującej metodzie diagnostycznej, ale dostępność tego typu badań jest niewielka. Mowa o oznaczeniu przeciwciał antyCdtB oraz przeciwciał przeciwko winkulinie. Podejrzenie zespołu jelita drażliwego pojawia się wówczas, gdy obecne są przewlekłe objawy przedstawione powyżej. Objawy te są mało charakterystyczne i mogą towarzyszyć wielu innym schorzeniom. Dlatego rozpoznanie IBS polega przede wszystkim na wykluczeniu innych schorzeń o podobnej symptomatologii.
Objawy w szczególny sposób nasuwające podejrzenie IBS to:
- Odczucie parcia w odbycie
- Wzdęcia
- Uczucie niepełnego wypróżnienia
- Zmiana liczby oddawanych stolców
- Nieprawidłowo uformowany stolec
- Wysiłek przy defekacji, obecność śluzu
- Bóle głowy, migreny
- Bóle mięśniowe
- Znużenie, przewlekłe zmęczenie
- Zaburzenia snu
- Zaburzenia seksualne
- Zaburzenia psychiczne (depresja)
- Zaburzenia w oddawaniu moczu
Z kolei podejrzenie innych schorzeń oraz konieczność wykonania szczegółowej diagnostyki różnicowej wynika z występowania następujących czynników:
- Spadek masy ciała
- Obecność krwi w stolcu
- Gorączka
- Objawy występujące w nocy
- Wodobrzusze
- Anemia
- Wiek > 45 lat
- Płeć męska oraz obciążenie genetyczne nowotworami.
Badania, które warto wykonać w celu wykluczenia innych schorzeń to przede wszystkim morfologia z rozmazem, OB. Niekiedy lekarz może skierować na gastroskopię. Konieczne może być wykonanie badań w kierunku nietolerancji laktozy oraz celiakii, a także przerostu flory bakteryjnej SIBO. Najpoważniejszą chorobą, z którą konieczne może być różnicowanie IBS, jest rak jelita grubego. W tym celu konieczne jest wykonanie kolonoskopii, czyli badania obrazowego jelita grubego, podczas którego można pobrać materiał do badania histopatologicznego. Zespół jelita drażliwego należy także różnicować z IBD, czyli stanu zapalnego o autoimmunologicznym charakterze. Do tej grupy schorzeń zaliczane jest m. in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego – Crohna. Stany zapalne IBD zwiększają ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
Warto przeczytać
IBS to bardzo złożona choroba, która obejmuje objawy somatyczne i psychiczne. Jej leczenie powinno uwzględniać oba te aspekty – ciało i psychikę. Takie podejście do leczenia nazywamy holistycznym. Chcesz wiedziećjak wygląda leczenie IBS? Zapraszam do lektury artykułu: „Holistyczne leczenie IBS – zespołu jelita drażliwego„.