Mąka gryczana – doskonałe źródło potasu
Mąka gryczana? Każdy z nas doskonale zna kaszę gryczaną i wie, że warto ją spożywać jak najczęściej – nie bez powodu uznawana jest za jedną z najzdrowszych kasz. Jednak niewiele osób słyszało o mące gryczanej. Ta mąka bezglutenowa może być wykorzystana w kuchni na wiele sposobów. Pozyskiwana jest na drodze zmielenia ziaren gryki, co pozwala zachować pełnię wartości odżywczych.
Składniki odżywcze mąki gryczanej
Mąka z otrębów kaszy gryczanej to mąka bogata w błonnik i białko. Ma niski indeks glikemiczny, nie zawiera glutenu, stanowi cenne uzupełnienie diety bezglutenowej czy wegańskiej. Mąka gryczana dostarcza około 335 kcal w 100 g, a jej indeks glikemiczny to zaledwie 40. Wyróżnia się zawartością następujących składników odżywczych:
- Minerałów: magnezu, cynku, fosforu, wapnia, sodu, miedzi.
- Licznych aminokwasów, w tym aminokwasów egzogennych (lizyny i argininy).
- Błonnika.
- Polifenoli.
- Witamin z grupy B, witaminy A i E, C.
Mąka gryczana ma charakterystyczny smak z nuta goryczki oraz ciemną barwę. Może być wykorzystana do wypieków, pierogów, naleśników – wszędzie tam, gdzie stosowana jest tradycyjna mąka.
Właściwości prozdrowotne mąki gryczanej
Mąka gryczana to cenny składnik wielu wypieków i innych wyrobów. Dzięki dodatkowi mąki gryczanej można obniżyć indeks glikemiczny wielu produktów, co ułatwi komponowanie diety odchudzającej oraz diety dla cukrzyków. Wartość odżywcza produktów z mąką gryczaną zyskuje także dzięki zawartości cennego białka, a także błonnika. Mąka z otrębów kaszy gryczanej może normalizować poziom cholesterolu we krwi, co stanowi cenną profilaktykę miażdżycy i jej powikłań – nadciśnienia, zawału serca, udaru mózgu. Ponadto mąka gryczana pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, pomaga normalizować poziom glukozy we krwi, reguluje procesy trawienne.
PRZEPIS
Szukasz przepisów z wykorzystaniem mąki gryczanej? Koniecznie sprawdź nasz przepis na Fit ciasto czekoladowe z fasoli (brownie)
Dzięki wysokiej zawartości magnezu mąka gryczana wspomaga pracę mięśni, serca czy mózgu, podobnie działa zawarty w niej potas. Wysoka zawartość polifenoli i innych cennych antyutleniaczy neutralizuje wolne rodniki, może ograniczyć powstawanie komórek nowotworowych oraz spowolnić procesy starzenia się organizmu i zachować młody wygląd. Mąka gryczana powinna znaleźć się zatem w diecie każdej osoby uprawiającej sport, pracującej umysłowo, odchudzającej się, borykającej się z cukrzycą, celiakią, miażdżycą czy hipercholesterolemią. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej.
Jak wykorzystać mąkę gryczaną w kuchni?
W dobie rosnącej mody na zdrowe, domowe wypieki – mąka gryczana będzie jak znalazł. Tą pełnowartościową mąkę możesz zastosować podczas przyrządzania domowego chleba, zdrowych ciast, takich jak brownie czy fit ciasteczek. Można z niej przyrządzić zdrowe naleśniki, idealne nawet dla osób na diecie odchudzającej. Kolejną propozycją na pyszne i pożywne śniadanie są gryczane gofry czy pancakes. Doskonałą inspiracją na zdrową kolację może być gryczana tortilla z tofu i warzywami lub gryczane pierogi ze szpinakiem.
Źródła: