W ulu historii, czyli miód wczoraj i dziś.

zabytek-palacz-pszczeli-na-czarnym-tle-historia-miodu
Historia miodu jest równie długa jak lista jego korzystnych właściwości. Okazuje się, że już w okresie kamienia łupanego był on cenionym produktem spożywczym. To najstarsza substancja słodząca jaką dysponuje ludzkość. Miód był rownież pierwszą bazą do wytwarzania napojów alkoholowych. Dostępność miodu oraz jego popularność wzrastały, aż do czasów rewolucji przemysłowej. Gwałtowny spadek spożycia miodu wiąże się z opanowaniem na skalę przemysłową produkcji cukru.

Miód w czasach starożytnych

Z malowideł skalnych z rejonu Walencji wiemy, że już 9-10 tys. lat temu zajmowano się wybieraniem miodu z dziupli drzew i innych naturalnych szczelin.

W czasach starożytnych Egipcjanie i Sumerowie, zamiast wykradać miód z drzew, hodowali owady w specjalnie w tym celu zbudowanych ulach. Na pszczelarskiej mapie świata odcisnęli swoje piętno również Turcy. Produkowali oni miód już 7 tys. lat p.n.e., a także Chińczycy, którzy poświęcili bursztynowemu smakołykowi swoje traktaty.

Miód został doceniony nawet przez Arystotelesa. W czasach najsłynniejszego filozofa świata miód był produktem dostępnym głównie dla zamożnej części społeczeństwa. Używano go również do konserwowania żywności, a także w celach leczniczych, kosmetycznych, a nawet prokreacyjnych. Miód miał być afrodyzjakiem, ale i środkiem antykoncepcyjnym. Możliwości lecznicze miodu rozsławili również inni wybitni uczeni, w tym Hipokrates, Pliniusz i Galen.

Wpływowe kobiety upatrywały w miodzie źródła młodości. Kleopatra stosowała kąpiele w mleku, z dodatkiem miodu i płatków róż, które miały zapewnić jej gładką i miękką skórę. Żona Nerona, Poppea, nakładała na twarz okłady z miodu i mleka.

Miód znany był również w innych kulturach – w tym indyjskiej, arabskiej i hebrajskiej. Kojarzycie biblijną ziemię Kanaan, „krainę mlekiem i miodem płynącą”? To właśnie tam stosowano go nie tylko jako produkt spożywczy, ale również w lecznictwie.

piekna-kobieta-jak-egipska-krolowa-Kleopatra-z-kubkiem

Pszczeli produkt środkiem płatniczym w średniowieczu

W średniowieczu miód zyskał rangę środka płatniczego. Pewne artefakty mogą świadczyć, że Germanie używali miodów pitnych podczas obrzędów pogrzebowych i walk. To właśnie Germanie, którzy nauczyli się tajników hodowli pszczół i produkcji miodu od Rzymian, spopularyzowali bartnictwo w zachodniej i północnej Europie. Miodem pożywiali się również waleczni Wikingowie podczas swoich zamorskich wypraw.

W krainach słowiańskich używano miodu do wypieków (szczególnie do kołaczy i pierników) oraz do produkcji miodu pitnego. Ten trunek podawano głównie na dworach królewskich i magnackich, a później także wśród szlachty i zamożnego mieszczaństwa. W średniowieczu osady bartników miały własne sądy i prawo. W miastach zatrudniano bartników sprawujących pieczę nad barciami w okolicznych lasach.

Ciekawostka

Już w XII w. z produkcji pierników słynęły Toruń i Gdańsk.
W 1557 roku toruńscy piernikarze otrzymali przywilej sprzedaży pierników na jarmarkach królewskich. Pierniki spożywane były jako lekarstwo przeciw różnym dolegliwościom.

Rozpowszechnienie miodu także wśród uboższych miało miejsce w okresie renesansu – po miód, jako środek słodzący i produkt spożywczy, sięgali prawie wszyscy. Do miodu zaczęto dodawać rozmaite soki owocowe i zioła, a miodem pitnym zastępowano droższe wino.

gesty-dym-z-tlacego-sie-podkurzacza-w-tle-pszczoly

Miód wyparty przez cukier

Niestety z czasem miód i jego przetwory traciły na znaczeniu – od XVIII wieku nastąpił gwałtowny zwrot w kierunku tańszego cukru. Miody pitne zostały wyparte przez wódkę. Choć obecnie spożycie miodu w Polsce wynosi tylko 30 g na osobę rocznie, to widoczna jest tendencja wzrostowa, co ma związek nie tylko z dofinansowaniami dla pszczelarstwa, ale również z większą świadomością żywieniową. Coraz więcej osób chce wyeliminować cukier na rzecz zdrowego i smaczniejszego miodu. Zachęcam Was do tego z jednego prostego powodu – miód to nie tylko słodzik! To całe bogactwo witamin, mikroelementów i wielu innych składników korzystnych dla naszego zdrowia. Leczy wrzody żołądka, chroni wątrobę, zapobiega miażdżycy, poprawia pamięć, jest naturalnym probiotykiem. Zawarta w miodzie acetylocholina poprawia wydolność serca. Czy cukier może Ci to zaoferować? Zamień cukiernicę na słoik z miodem. Na pewno na tym skorzystasz.

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/2544,miod-w-zywieniu-czlowieka.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3758027/

https://academic.oup.com/cid/article/47/5/730/297875

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686636/

Zainteresował Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *